Gmina Kreba Neudorf

Szlaki pogranicza

Sieć szlaków rowerowych w gminie Żary realizacja 2013-2016

II etap szlak rowerowy czarny Świbna - Miłowice

FOLDER (PDF)



Świbna




Najstarsze informacje o wsi pochodzą z 1381 roku. Na początku XV wieku była własnością Bibersteinów jako wieś wasalna żarskiego państwa stanowego, co dokumentuje wpis do rejestru z roku 1416. W 1449 roku wieś należała do braci Mikołaja i Jeremiasza Gebelzig. Na początku XVI wieku w 1508 roku była własnością Krzysztofa Grünberga. W połowie XVI wieku, dokładnie w 1650 roku, stała się własnością rodu von Wiedebachn, do którego należała do 1772 roku. Od tego momentu wieś ma wielu właścicieli, będąc często przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży.

Warto zobaczyć:
Dwór - pałac barokowy z XVIII wieku. Budowę pałacu rozpoczęto w 1710 roku. Jest to obiekt zbudowany na planie prostokąta, jako dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek, nakryty dachem mansardowym.

W Świbnej znajduje się ośrodek wypoczynkowy "Leśny Dwór" należący do Związku Harcerstwa Polskiego. Położony on jest w samym środku sosnowego lasu, obok obiektu przepływa rzeka Lubsza, w której czasami dostrzec można pstrągi. Leśny Dwór oferuje miejsca noclegowe i dużą salę kominkową z widokiem na las brzozowo-sosnowy oraz stołówkę na 80 miejsc. Na terenie obiektu znajdują się też domki drewniane, boisko do koszykówki i gier zespołowych. "Leśny Dwór" oferuje możliwość organizowania konferencji metodycznych, szkoleń, gier terenowych i ognisk.

Łukawy




Dawne dobro rycerskie. Można tu zobaczyć m. in. drewniany dom z końca XVIII wieku, powiększony o część murowaną na początku XX stulecia. Szczyt budynku ma konstrukcję szachulcową, a w ścianie szczytowej widoczny jest przysłup z zastrzałami. Znajduje się tu także pomnik mieszkańców wsi poległych podczas I wojny światowej.

Lubanice




Warto zobaczyć kolejny bardzo stary kamienny kościół z XIII wieku. W zwieńczeniu szczytów umieszczono pamiątki średniowiecznej jurysdykcji - kamienne krzyże pojednania. Na otoczony murem plac kościelny prowadzi bramka, obok której stoi kaplica z 1667 roku z późnogotyckim wyrzeźbionym, prawdopodobnie przez Mikołaja Jakubicę w 1524 roku, krucyfiksem. Ów duchowny przetłumaczył w 1548 roku Nowy Testament na miejscowy język dolnołużycki. W Lubanicach funkcjonuje szkoła podstawowa z boiskiem wielofunkcyjnym. W pobliżu miejscowości zamontowane są dwie elektrownie wiatrowe.

Drożków




Jest malowniczo położoną wsią na trasie Żary- Lubsko. Pierwsze wzmianki historyczne na temat Drożkowa sięgają XIII wieku i na ten okres datuje się powstanie najstarszego zabytku Ziemi Żarskiej, jakim jest wczesnogotycki kościół pw. "Podwyższenia Krzyża Świętego". Świątynia zbudowana została w całości z kamienia polnego i jest drugim najstarszym budynkiem kościelnym na Dolnych Łużycach. Na wieży kościoła znajduje się wiatrowskaz w formie uproszczonej głowy smoka z datą wieńczącą: 1803.
We wsi warto zobaczyć także zabytkowe budynki mieszkalne (nr 32 i 100) oraz zabytkowy gołębnik. Miłośnicy przyrody odnajdą tu: bobry i ich żeremia, gniazda czapli siwej, puchacza białego, żurawie, bociana czarnego, czy też jelonka rogacza. Wieś położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów Natura 2000: "Woskownica", "Żurawno", "Uroczysko Węglińskie" oraz "Wrzosiec". W Drożkowie działa Stowarzyszenie "Drożkowska Jutrzenka".

Grabik




To miejscowość intensywnie rozbudowująca się pod względem budownictwa mieszkaniowego jed- norodzinnego. Znajduje się tu także zabytkowy folwark z parkiem z połowy XIX wieku. Do dziś w dobrym stanie zachowane są wieża trójkondygnacyjna i budynki gospodarcze. Po parku można przespacerować się pośród 150-letnich lip. W Grabiku funkcjonują: Klub Sportowy Sparta, obok którego zbudowano nowoczesne gimnazjum ze szkołą podstawową, a także Stowarzyszenie Towarzy- stwo Przyjaciół Grabika oraz zespół śpiewaczy Karolinki.

Sieniawa Żarska




To jedna z największych miejscowości gminy Żary, leżąca przy drodze krajowej prowadzącej do przejścia granicznego w Olszynie i Łęknicy. W najwyższym punkcie wsi znajduje się stary kościół z XIV wieku pw. św. Piotra i Pawła, zbudowany w stylu gotyckim z kamienia i cegły. Ta przebudowana w XVI wieku świątynia, z dobudowaną w XIX wieku wieżą, pełni funkcję kościoła parafialnego. W prezbiterium znajduje się sklepienie sieciowe, a na wieży wiatrowskaz w kształcie smoka, umieszczonego na wielobocznej latarni. Z Sieniawy pochodzą słynni zapaśnicy: Józef i Mieczysław Tracz. We wsi funkcjonuje zespół "Jarzębinki", który powstał w lutym 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Na terenie miejscowości znajduje się zakład produkujący systemy kanalizacyjne.

Miłowice




W centrum wsi znajduje się pałac zbudowany w latach 1916-1929. Na jego wieży dostrzec można krzyż maltański, a wokół pałacu przepiękny park. Zarówno budynek, jak i park służą podopiecznym Domu Pomocy Społecznej.